1. Home
 2. /
 3. News
 4. /
 5. Patriarch Bartholomew called Ukrainians and Russians “fraternal peoples”

Patriarch Bartholomew called Ukrainians and Russians “fraternal peoples”

On August 6, 2023, during his sermon at the Transfiguration Church on the island of Proti, Patriarch Bartholomew called Ukrainians and Russians “fraternal peoples,” fosfanariou reports.

“We are witnessing a brutal war in Ukraine, the end of which is not visible today. A war in which one Orthodox state, with the patriarchal blessing of the official Mother Church, is at war with another Orthodox fraternal people,” said the head of the Phanar.

News
266
Previous Post
Lithuanian authorities propose liquidation of religious communities ‘threatening national security'
Next Post
Ukrainian banks refused those who wanted to make a deposit for Metropolitan Pavel

2 Comments. Leave new

 • “Закарпатский «епископ» ПЦУ Владимир (Варсонофий) Рудник призвал изгнать” “патриарх Варфоломей назвал украинцев и россиян «братскими народами»”
  Алё, братва из ПЦУ как-то уже определитесь кого изгонять собрались…

  Reply
 • Ілля Юрченко
  Wednesday August 9th, 2023 12:30 PM

  І що вельмишановний Патріарх Ви думаєте, що у цій релігійний війні Ви не винні? Перш ніж українцям воювати на політичному грунті та економічному, вони почали воювати на релігійному, тільки Ви як раз до 2013 року підтримували УПЦ і були праві, бо після того як Ви вирішили українців звільнити від начебто залежності від Москви, вони все одно не звільнилися від іншої залежності, а тільки поглибився конфлікт, нам дуже шкода, що Томосом для України Ви перекреслили все своє добре ім’я , яке мали в Україні, взагалі навіщо Ви через маленьку Україну посварилися з іншими великими державами такими як Грузія наприклад, Грузія дуже впливова держава православна , і навіть вище по деяким показникам України , Господи прости та помилуй

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fill out this field
Fill out this field
Please enter a valid email address.