«Московський синдром» Євстратія Зорі

За останніх три роки відбулося більше 50 насильницьких захоплень храмів УПЦ прихильниками «Київського патріархату». При цьому лише кілька громад зробили свій вибір на користь УПЦ КП добровільно і самостійно. В десятках населених пунктів, де «філаретівські» розкольники відібрали законне майно приходів Української Православної Церкви, віряни відбудовують або вже відбудували для своїх потреб нові храми. Тоді як захоплені – стоять напівпорожні або ж взагалі зачинені.

Подібна статистика є яскравим свідченням того, що в Україні протягом останніх років планомірно й цілеспрямовано ведеться міжконфесійна війна, основним ворогом в якій призначено саме Українську Православну Церкву. Щоправда, «отці-засновники» релігійних війн в Україні переконують усіх незаангажованих в протилежному, про що свідчить й останнє інтерв’ю  речника УПЦ КП Євстратія Зорі виданню «Обозреватель».

В принципі, нічого відмінного від своїх попередніх тверджень пан Зоря не сказав. Однак варто зауважити на самому предметі розмови з журналістом видання, адже говорили про захоплення уніатами храмів УПЦ на Івано-Франківщині та взагалі православно-уніатський конфлікт. За основу, звісно ж, були взяті нещодавні сутички у Коломиї, які стали наслідком захоплення Благовіщенського храму УПЦ уніатами.

Здавалося б, відомі світські ЗМІ, серед яких «24 канал», «PATRIOTY.ORG.UA» та ряд інших медіа (які, між іншим, ніколи не виявляли особливої любові до УПЦ) були змушені констатувати той факт, що капелани УГКЦ на чолі з Миколою Мединським  стали ініціаторами бійки перед захопленим ними храмом, що було зафіксовано на відео. Більше того, уніатські агресори заявили про фактичний початок такої собі реконкісти, метою якої є «повернення» (читай – захоплення) всіх храмів, які коли-небудь перебували у власності УГКЦ.

Незважаючи на всі наявні аргументи, для Євстратія Зорі подібного фактажу виявилось не досить. Що ж він сказав в інтерв’ю «Обозревателю»? Ну, наприклад, наступне: «В умовах, коли збройна і інформаційна агресія Кремля щодо України виявилася малоефективною, Москва почала діяти на релігійному полі, намагаючись внести розкол і конфлікт у відносини між релігійними громадами країни; елементом цієї технології стали повідомлення про нібито наявний конфлікт на заході України між Московським Патріархатом та Українською Греко-Католицькою Церквою».

Вловлюєте думку? Виявляється, що це Москва винна в тому, що останніми місяцями відбувається на Івано-Франківщині! Москва! Тобто фактично виходить приблизно наступне: Мединський і компанія – насправді агенти Кремля, які приїхали в Україну для того, аби розігрувати сценарій неіснуючих міжконфесійних протистоянь в державі. Більше того, судячи з логіки Зорі – УГКЦ це «засланий козачок» Путіна, якого останній використовує для своїх брудних ігор проти України.

Та що там греко-католики! Навіть «Київський патріархат» став інструментом у гібридній війні. Вочевидь, якісь невидимі для людського ока ультрахвилі змусили представників УПЦ КП побити віруючих УПЦ в Катеринівці, Угринові, Птичій та інших селах по всій Україні, де «філаретівці» вмочили свої брудні руки у людську кров. І дотепер містична «рука Москви» примушує прихильників «Київського патріархату» робити нападки на віруючих УПЦ там, де міжконфесійні конфлікти мають місце.

Так хто ж в цій ситуації ллє воду на млин російської пропаганди? Іноді складається враження, що уніати і розкольники роблять все можливе для того, аби дискредитувати Україну в очах міжнародного суспільства. А звинувачення Эвстратія Зорі в усіх міжконфесійних конфліктах Москви – це щось з розряду ексклюзивного психічного відхилення.

Подібні звинувачення з вуст Зорі летять за першої ліпшої нагоди: в інтерв’ю, доповіді в ПАСЄ, чи проповіді на амвоні. Мимоволі пригадується так званий Стокгольмський синдром – психологічний несвідомий захисний стан, який характеризується прив’язаністю жертви до кривдника. Тільки в Євстратія Зорі розвинута особлива форма, яку зі сміливістю можна назвати «Московським синдромом». Речник УПЦ КП реально помішаний на Москві, тому останнім часом все частіше ототожнює себе і свою конфесію зі столицею Росії.

Москва стала нав’язливою ідеєю у «Київському патріархаті», адже представники останнього звинувачують її у всіх своїх та чужих бідах. Та з часом розмови про «руку Кремля» грають не на руку Євстратію Зорі та всій УПЦ КП загалом, нагадуючи банальний маразм.

Олександр Єрмоленко 

Схожі публікації