Хто підставив афонських ченців в Києві

Кілька днів тому Україну відвідали два афонських ченця – представники монастиря Кутлумуш. Вони приїхали на запрошення організаторів Відкритого Університету на честь Софії, Премудрості Божої. Але, як виявилося, їхній візит не обмежився тільки читанням лекції і перетворився на справжнє шоу, до якого “бідні ченці”, судячи з усього, готовими не були. На каналі “1+1” з’явився сюжет, в якому цей приїзд був названий “детективом”. Що ж це було насправді?

Детектив з цього приїзду зробили ті, хто його організовував. Так, лише напередодні самої лекції, тобто 16 числа, протоієрей Георгій Коваленко анонсував у своєму фейсбуці лекцію отця Хризостома. При цьому протоієрей Георгій, на відміну від співробітників “1+1”, прекрасно знайомий з процедурою таких візитів – він був зобов’язаний поставити до відома (хоча би) своє безпосереднє церковне керівництво. Виправдовувати таку зневагу до церковних правил зі сторони поки ще церковної людини тим, що вона просто не знала про те, що монахи приїдуть, навряд чи можна. Єдине, про що він міг не знати до останнього моменту, так це про те, хто саме приїде.

Справа в тому, що згідно з останньою інформацією канал “1+1” змінив власника – ним став Президент України Петро Порошенко. Відомо також, що головною метою Президента на внутрішньополітичній арені (після фактичного провалу на зовнішньополітичній – євроінтеграції) стало “об’єднання українського православ’я”. Про це говориться дуже багато і дуже часто (на відміну від, наприклад, минулого року, і тим більше позаминулого, коли надія на те, що Україна стане повноправним членом ЄС залишалася). Тому можна було очікувати, що після зміни власника зміниться і політика “плюсів” у відношенні Церкви. Це означає, що замість максимально-агресивного тону буде використовуватись уявно-церковне лукавство і підміна понять.

Можливо, що “плюси” залучать в якості експертів і когось із середовища нашої Церкви. Наприклад, того ж отця Георгія Коваленка (напевно саме тому на прямій трансляції лекції був присутній і директор каналу Ткаченко). Так от, враховуючи все це, нове керівництво каналу вирішило піти іншим шляхом – замість того, щоб знімати брехливі програми проти церковних ієрархів, вони вирішили залучити до справи дискредитації канонічної Церкви найавторитетніших у православному світі людей – афонських ченців.

Саме з цією метою близько місяця тому журналісти “1+1” з’їздили на Афон і спробували через когось із українських вищих церковних діячів (можливо, що й через митрополита Олександра (Драбинка), або через когось з його найближчого оточення) домовитися з ігуменом монастиря Симонапетра (дуже авторитетний афонський старець) про приїзд в Україну для читання саме цієї лекції. Однак ігумен, як людина мудра і духовно-твереза, мабуть, запідозрив каверзи в цьому запрошенні і обмежився тільки коротеньким інтерв’ю, в якому сказав про те, що Афон молиться за припинення війни в Україні. (Прошу зауважити панів з “1+1”, що ніяких політичних або церковних заяв він не робив. Крім того, у мене, як у простого віруючого нашої Церкви, виникає логічне запитання до “плюсів” і всіх тих, хто всіляко піарив це інтерв’ю – звідки афоніти знають про ситуацію в Україні, якщо у них немає навіть мобільних телефонів (за словами самих “плюсів”)? Хто саме просив їх молитися про мир в Україні? І не тільки їх, але і ченців з Кутлумуша та інших афонських монастирів? Вже точно не Філарет і іже з ним, а тільки ті, хто на Афоні буває дуже часто і кому афоніти довіряють – тобто Митрополиту Онуфрію і представникам нашої Церкви).

Так от, ігумен Симонапетра, запідозривши недобре, в приїзді відмовив. Тоді організатори цього “шоу” вирішили використовувати його інтерв’ю в якості “артпідготовки”, тобто для того, щоб “підігріти” інтерес публіки до Афону, а самі, у той же час, зайнялися терміновим пошуком заміни ігумену. Для цього вирішили використати ченців монастиря Кутлумуш (шостий в ієрархії афонських монастирів, яких всього 20).

Чому саме Кутлумуш? Просто тому, що одним з благодійників цього монастиря, за чутками, є Андрій Мацола. Останнім часом він, як відомо, істотно розширив свій бізнес за рахунок Російської Федерації. А в РФ вже давно вважається правилом гарного тону серед бізнесменів побудувати храм або допомогти саме афонським монастирям. Не від великої віри, а просто так прийнято – це як мати яхту або особистий літак. Зрозуміло, що відмовити людині, яка прямо зараз будує готель для паломників, у Кутлумуші не могли. Тим більше, що підійшла вона з цілком благим проханням – прочитайте лекцію в нашому “відкритому університеті”. Однак можна припустити, що це прохання містило в собі одну “родзинку” яка, мабуть, і стала причиною того, що в Україну приїхав не ігумен монастиря, а його секретар.

Ця “родзинка”, швидше за все, полягала в тому, що Мацола просив приїхати так, щоб про цей приїзд не сповіщався Блаженніший. Ну, типу, нехай ченці тихенько приїдуть, прочитають лекцію про ісихазм і так само тихенько поїдуть. Ані ігумен монастиря, ані самі “бідні монахи” (як їх назвали “плюси”) не знали про те, що буде пряма трансляція, що їх поведуть на зустріч з прем’єр-міністром, і вже точно вони не знали, хто все це буде “висвітлювати”. Звідки вони на Афоні можуть знати, що таке “плюси”? Звідки вони можуть знати, що люди, які там працюють, готові заради брудного сюжету про Церкву піти на блюзнірство, брехню і фальсифікацію. Наприклад, “плюси” попросили владику Павла (намісника Києво-Печерської Лаври) їх повінчати тільки заради того, щоб подивитися, скільки грошей з них візьмуть. І от скажіть: чи можна вірити цим людям? І чи могли монахи про це знати? Звичайно, ні. Але про все це – і про пряму трансляцію, і про зустріч з Парубієм, і про багато іншого, – знав протоієрей Георгій Коваленко. Але заради якихось своїх інтересів він пішов на це. Більше того, пізніше він розмістив на своїй сторінці у фейсбуці і сам цей брехливий і брудний сюжет, зляпаний “плюсами”, про “бідних монахів”. Навіщо так робити? Я просто не розумію…

Так от, можна вважати, що ченців дуже жорстко і нахабно підставили. І у мене є інформація, що вчинком “організаторів” їхнього візиту в Україну обурені не тільки в Кутлумуші, але й на всій Святій Горі. Для афонітів одним з найбільших духовних авторитетів серед нинішнього єпископату всього православного світу є саме Предстоятель нашої Церкви Блаженніший Митрополит Онуфрій. І якщо раніше вони могли тільки здогадуватись, що в Україні ведеться брудна кампанія проти нього і канонічної Церкви, то тепер вони отримали пряме тому підтвердження. Зброя цієї боротьби – брехня і неправда. Але найстрашніше, що і зараз серед обранців Христових знаходяться “іуди”, які беруть благословення у Блаженнішого при зустрічі, цілують його в щоку, а потім ось так продають за срібник і “Вольво”. Точно так само, як зраджують і підставляють своїх братів – гостей з Афону.

Що ж стосується самих монахів, то звинувачувати їх немає в чому. Вони приїхали на лекцію, про яку їм повідомили, швидше за все, за кілька днів до того. Приїхали, не знаючи, що на них чекає. Пред’являти їм якісь претензії в тому, що вони дозволили собі висловитись на зустрічі з вищим керівництвом держави щодо церковної проблеми в Україні, не знаючи, що за агресією проти Церкви дуже часто стоїть саме їх співрозмовник – А. Парубій, – не має сенсу. Тому що, швидше за все, ні про яку автокефалію вони не говорили. Вірніше, говорив Парубій, але не отці-монахи. Ніде немає відео їх подібних висловлювань, які так важливі для сучасних “об’єднувачів”, оскільки, якщо б таке відео було, то саме воно зайняло б перші полоси всіх інтернет-видань.

А що стосується лекції… Слава Богу, що вона була. Слава Богу, що її змогли побачити жителі нашої країни. І дай Бог, щоб таких лекцій-зустрічей було більше. Тільки мені чомусь здається, що ця лекція, саме афонських ченців, була першою й останньою. Відповідь на питання “чому” нехай залишиться на совісті “організаторів”.

P. S. А келія, яку, можливо, будує Мацола, українською бути не може за визначенням. На Афоні не залишилося українських монастирів, келій і скитів (вони перейшли до греків). Для того, щоб вона стала Українською, потрібно рішення Кинота Святої Гори, якого домогтися практично неможливо. Тому, швидше за все, в готелі, побудованому Мацолою, будуть відпочивати всі прочани, в тому числі і з Росії, яких зараз на Афоні на порядок більше, ніж паломників з України. Просто тому, що в них є матеріальна можливість відвідувати Святу Гору.

P. P. S. Ну а щодо тисячоріччя руського чернецтва на Афоні, яке Парубій назвав “тисячоріччям українського”, а журналіст “плюсів” зайнявся математикою, щоб це довести, хотілося б сказати буквально наступне. Князь Володимир хрестив Русь, а не Україну (якої, як і Росії, тоді не було). І наші предки називали себе русичами, русами, руськими (а не росіянами чи українцями). Одними з перших руських монастирів на Афоні були Ксилургу і Старий Русик, збудовані нашими православними предками. Наш святий земляк, самітник і подвижник, нещодавно канонізований Іоанн Вишенський, Афонський, називав себе руським, а не росіянином чи українцем. Тож математичні потуги “плюсів” – це не більше ніж маячня, розрахована на незрозуміло яку аудиторію. Що стосується заяв про те, що, мовляв, Москва з’явилася у 12 столітті, а значить, оскільки Київ був раніше, святкувати треба Українську присутність на Афоні, то хочеться запитати – а хто заважає? Хто заважає вам, панове, організувати на державному рівні (так, як в Росії) святкування тисячоліття українського чернецтва на Афоні і зробити так, щоб центром цього святкування стала не Москва, а Київ? Хто заважає відреставрувати і заново відбудувати поки номінально-єдиний наш скит Чорний Вир (заново відкритий в цьому році) так, як Росія відбудувала Ксилургу? Ніхто. Ви так не зробите. По-перше, грошей шкода, а по-друге, ви особисто ніякого відношення до цього свята не маєте. Просто тому, що уніати.

НАЗАР ГОЛОВКО

Схожі публікації