Керівництво військового ліцею в Києві закрило домовий храм УПЦ

11 листопада 2018 року в домовому храмі Спаса Нерукотворного на території Київського військового ліцею імені Івана Богуна звершили останню Літургію. Як пояснив настоятель храму протоієрей В’ячеслав Ліпатов, церкву закрили за розпорядженням керівника ліцею, генерал-майора Ігоря Гордейчука. Про це повідомляє СПЖ.

Гордейчук брав участь у бойових діях на Донбасі, під Іловайськом його важко поранили. Генерал-майор дивом вижив, був на лікуванні у Харкові, потім у Києві, звідти його перевезли в Америку. Після повернення з-за кордону керівник ліцею радикально змінив своє ставлення до Церкви.

Настоятелю храму Спаса Нерукотворного заборонили спілкуватись з ліцеїстами. Члени громади не раз ходили на прийом до керівника ліцею та намагались домовитись, але не змогли нічого добитись.

Протоієрей В’ячеслав Ліпатов сам закінчив навчання у Київському військовому ліцеї. Священик розповів, що храм Спаса Нерукотворного вони з прихожанами особисто облаштували у кімнатці на території оркестру в 2012 році. Церква виникла з ініціативи батьківського комітету громадської організації «Кадетська співдружність», згідно з Договором та Меморандумом про співпрацю УПЦ та Міністерства оборони України та за розпорядженням міністра оборони від 6 грудня 2012 року. Приміщення для храму виділив попередній керівник. У богослужіннях регулярно брали учать ліцеїсти, офіцери та їхні сім’ї. Сюди привозили для поклоніння святині, тут проводили спільні заходи та духовно підтримували молодь.

Так тривало 4 роки. 12 липня 2016 року храм закрили вперше. 28 серпня того ж року його відкрили. Але у 2017 році почались проблеми з допуском прихожан на територію храму. Новий керівник та його заступники вимагали скласти списки та надати копії паспортів членів церковної громади. Вимоги пояснювали перевірками СБУ.

«Кожної неділі, коли їхав на службу, я не знав, пропустять мене чи ні», – поділився о. В’ячеслав.

На території КПП Київського військового ліцею служать члени УПЦ КП. Весь час громада храму Спаса Нерукотворного мирно співіснувала з ними. Як зазначив протоієрей В’ячеслав, приміщення у представників Київського патріархату дуже тісне і зовсім не прилаштоване для богослужінь. На пасхальній службі були присутні тільки 6 чоловік: 4 солдати та 2 цивільних. Незважаючи на те, що громада не численна, їм призначили капелана.

9 листопада 2018 року отцю В’ячеславу зателефонувало керівництво ліцею. Священику сказали, що ліцеїстам потрібна інша церква і «УПЦ більше не буде в армії». Настоятеля попередили, що з понеділка доступ на територію навчального закладу буде закритий і для нього, і для всіх прихожан храму Спаса Нерукотворного.

«Незважаючи на те, що я був у лікарні, часу не дали», – розповів протоієрей В’ячеслав. Він пояснив, що викладацький склад був не радий такому рішенню керівництва.

«Багатьох офіцерів я вінчав тут, хрестив їхніх дітей. Ще два роки тому й ліцеїсти, й офіцери теж активно брали участь у богослужіннях. Були такі, котрі не пропускали жодної служби, регулярно причащались, – поділився священнослужитель. – І ось я зателефонував деяким офіцерам, а вони кажуть: “Нам, звісно, образливо, але ми нічого не можемо вдіяти”. Курсанти теж з жалем поставились до новини про закриття. Сказали: “Ми б хотіли, щоб тут була церква, це було добре”».

11 листопада отець В’ячеслав відслужив у храмі останню Літургію. Довелось демонтувати іконостас та вівтар, щоб вони не були осквернені. Богослужіння звершили вже тільки на престолі. Потім розібрали й престол, прибрали за собою кімнатку, вийшли та здали черговому по КПП церковні приміщенні.

Прості солдати зі співчуттям поставились до священика, котрий 6 років молився Богу за ліцеїстів та викладацький склад. Вони допомогли все прибрати та винести церковне начиння. Зі слів отця В’ячеслава, до вчинку керівництва ліцею він поставився спокійно, адже за 2 роки утисків встиг морально підготуватись до будь-якого розвитку подій. «Так сам жителі Гадаринської країни вигнали Господа, коли Той зцілив біснуватого. Вони вирішили, що Бог їм не потрібний», – сказав отець В’ячеслав.

Нагадаємо, 9 листопада 2018 року у Генштабі ЗСУ спростували наявність заборони на допуск капеланів УПЦ до воїнських частин.

Схожі публікації