Патріарх Кирил: віряни УПЦ показали неймовірну вірність своїй Церкві

Надавши Томос розкольницькій структурі, Константинополь розв’язав руки державній владі України в її боротьбі проти УПЦ. Про це заявив Патріарх Московський і всієї Русі Кирил в інтерв’ю грецькому виданню «Етнос тіс Кіріакіс», повідомляє сайт Патріархії.

«В Україні, як і в Греції, існує тільки одна Православна Церква, визнана всіма Автокефальними Церквами. Ця церква не зверталася на Фанар за автокефалією і, більше того, офіційно висловлювалася проти неї. Однак думку канонічної Української Церкви Патріарх Варфоломій проігнорував і видав Томос про автокефалію, але не Церкві, а розкольникам. З точки зору канонів це діяння мізерне. Ми не визнаємо його і ніколи не визнаємо. Українські розкольники як і раніше залишаються безблагодатним співтовариством. Єдиною Православною Церквою на Україні, яка надає спасительні таїнства, як була, так і залишилася Українська Православна Церква на чолі з Митрополитом Київським і всієї України Онуфрієм. Вона об’єднує більшість українських православних вірян», – наголосив першоієрарх.

Він нагадав: «Ще до надання так званого Томосу Президент П. Порошенко погрожував вигнанням з України тим, хто не захоче приєднатися до “автокефальної церкви”. Тепер, коли ця лжецерква створена, Парламент країни в найкоротші терміни прийняв дискримінаційні закони, спрямовані проти канонічної Церкви. Ці закони передбачають примусову зміну назви Української Православної Церкви, дають юридичні підстави для насильницького вилучення у неї храмів та іншої церковної власності».

«Захоплення храмів, насильство проти духовенства і вірян, які захищають свої святині, вже почалися. Надавши Томос розкольницькій структурі, Константинополь розв’язав руки державній владі України в її боротьбі проти Української Церкви, прирік її на нові, ще більші страждання», – зазначив Предстоятель РПЦ.

Він підкреслив: «Страждання православних українців – предмет моєї неминущої турботи. Для їх підтримки будуть використані всі можливі для Церкви засоби. Перший і головний з них – молитва з упованням на Господа Іісуса Христа, який, віримо, збереже Свою Церкву».

«Незважаючи на колосальний тиск з боку української держави з 90 єпископів Української Церкви в розкол перейшли всього один правлячий і один вікарний архієрей. Абсолютна більшість архіпастирів, кліриків і мирян вірні своїй Церкві і її Предстоятелю. Те, що відбувається зараз в Україні, є грубим втручанням держави у церковні справи, очевидним порушенням Конституції країни і основоположних прав людини. Дивно, що все це відбувається на тлі декларацій про прихильність України до базових європейських цінностей, однією з яких є принцип відділення Церкви від держави. На цю кричущу невідповідність декларацій і реальних справ варто було б частіше звертати увагу міжнародної громадськості», – додав Патріарх Кирил.

За його словами, факт тісної координації дій Фанару і української влади у питанні надання автокефалії ніким не ховається: «Досить згадати підписання спеціальної угоди про співпрацю та взаємодію між Константинопольським Патріархатом і Україною 3 листопада минулого року. Присутність Президента України в президії об’єднавчого Собору, про який Ви згадали, це лише один із багатьох прикладів. Ми бачимо, як чинний Президент роз’їжджає розкольницькими храмами країни з Томосом в руках і розуміємо, чому напередодні президентських виборів на Україні він так квапився його отримати. Про причини, що спонукали Патріарха Варфоломія надати так звану автокефалію, мені не хотілося б зараз міркувати. Незалежно від того, якими вони були, вже всім очевидно, що ця «автокефалія» не привела до відновлення єдності православних на Україні, але поставила під загрозу цілісність всього світового Православ’я».

«Досі жодна Помісна Православна Церква не визнала новостворену розкольницьку структуру в Україні. Хотів би зауважити, що в нинішній ситуації мова не йде про підтримку або Москви, або Константинополя. Питання стоїть інакше: чи визнаємо ми виняткові повноваження однієї Помісної Церкви над усіма іншими Православними Церквами? Чи визнаємо ми за нею право розчерком пера оголошувати розкольників канонічними, а загальновизнану Помісну Церкву більше не чинною? Ми всі зіткнулися зі спробою нав’язати Православній Церкві нову еклезіологію. Не думаю, що Помісні Церкви з цим погодяться», – сказав архіпастир.

Він пояснив, що з канонічної точки зору становище Української Православної Церкви ніяк не змінилося: «Вона була єдиною канонічною Церквою України, так нею і залишається. Однак її правове становище на Україні різко погіршилося. Прийняті Парламентом країни дискримінаційні закони, про які я говорив вище, фактично прирікають на гоніння тих, хто зберігає вірність канонічному Православ’ю».

«Незважаючи на всі зусилля і тиск влади України, священнослужителі й прості віруючі Української Православної Церкви продемонстрували виняткову вірність своїй Церкві: крім кількох священиків, які перейшли в розкол,  і двох єпископів, духовенство залишається на боці Блаженнішого Митрополита Онуфрія», – заявив Предстоятель.

«Звичайно, переслідування вірян в Україні тривають, але правда не на боці переслідувачів: вже зараз ми бачимо, що парафії Української Православної Церкви виграють справи в судах щодо належності храмів, що на хресні ходи збираються сотні тисяч молільників. Так, у хресній ході з нагоди 1030-річчя Хрещення Русі взяли участь 250 тисяч вірян Української Православної Церкви, а в аналогічному хресному ході в 2017 році – 100 тисяч. Це говорить про те, що віруючий народ не помічає і ігнорує дії української влади, одержимої ідеєю створення націоналістичної “церкви”», – підсумував він.

Схожі публікації