Влада буде тиснути на УПЦ, тому що необхідно добитись її участі у проекті ЄПЦ, – політолог

Петро Порошенко розглядає зустріч з єпископатом УПЦ як політтехнологічний інструмент. Таку думку висловив політолог Руслан Бортник, коментуючи «Стране» зірвану зустріч Президента з архієреями Української Православної Церкви 13 листопада. Зі слів Бортника, Порошенко наполягав на проведенні зустрічі в Українському домі, оскільки там би він знаходився б на своїй території і міг би тиснути на єпископів.

«Український дім – це місце, котре контролював би особисто Президент, – зазначив експерт. – Самі ієрархи прорахували всі наслідки такої зустрічі та вирішили не грати за правилами Порошенка. Вибір місця Банкової від початку був провальним. Запросити священиків УПЦ до колишнього музею Леніна і так виглядало як приниження всієї Церкви».

«Це була помилка оточення Президента, – зазначив Бортник. – Священикам прийти до такого місця означало приниження. Конфлікт між владою та Церквою загострився, і я тепер очікую хвиль ескалації і у вигляді пришвидшення розгляду антицерковних законів, і в якості можливих дій Мінкульту щодо лавр, монастирів, посилення тиску на ієрархів УПЦ».

На думку політолога, тепер можна очікувати, що державна політика на адресу УПЦ буде жорсткішою.

«Починаючи від парламенту, де лежать готові законопроекти, скеровані проти УПЦ, і закінчуючи рішеннями Мінкульту про перепис церковного майна», – наголосив Бортник.

Причина такого тиску на УПЦ проста. На зустрічі з єпископатом Порошенко хотів нагаєм та пряником загнати архієреїв до Помісної Православної Церкви. Таку точку зору висловив Бортник у бесіді з «Першим Козацьким».

Політолог також зазначив, що головною причиною, котра підштовхувала Президента до зустрічі, було те, що без участі УПЦ питання створення Помісної Церкви в Україні й дарування їй Томосу з Константинополя сьогодні загальмувалось та висить у повітрі.

«Тільки участь УПЦ або хоча б половини, чи 2/3 ієрархів у цьому процесі, гарантує можливість провести об’єднавчий собор та отримати Томос. Сьогодні де факто на території України діє тільки одна канонічна структура, тому що Константинопольський Патріархат не визнав УПЦ КП та УАПЦ як структури. З ними можна проводити тільки установчий собор. Залучити до цього процесу хоча б половину УПЦ – єдиний шанс, коли б інші Помісні Церкви нічого не могли б сказати. Ось в яку гру намагався грати Президент», – повідомив Бортник. 

Схожі публікації