Антіохійський та Єрусалимський Патріархати об’єднались перед лицем української церковної кризи, – релігієзнавець

Експерт Олександр Вознесенський прокоментував на своїй сторінці у Facebook, в чому полягає основне для Православ’я значення недавньої зустрічі Глав чотирьох древніх Помісних Церков на Кіпрі.

У заяві за підсумками зустрічі йдеться, що Єрусалимський та Антіохійський Патріархати провели переговори під час зустрічі, і намітився шлях виходу з затяжної кризи у стосунках. Разом з тим обговорили проблеми християн у Сирії та проблему України.

Позиція Кіпрської Церкви у даному питанні цілком грамотна, хоча багатьом людям в Україні хотілося би бачити інший підхід до проблеми: як розповів мені один з митрополитів цієї Церкви, «ми повинні проводити більше бесід у дискусіях з представниками інших Церков та максимально уникати заяв для ЗМІ». Сказано це було кілька місяців тому, але це виражає підхід кіпріотів до питань, які назріли. По великому рахунку, це хороша та правильна модель: без шуму та пилу робити справу, а не займатись голосною балаканиною. І, як бачимо, кіпріотам це вдається. Дані переговори, котрі тривали у Нікосії, дозволили зняти напругу між Церквами, і це дозволить у майбутньому виступати єдиною позицією та єдиним фронтом з інших питань, а це дуже важливо.

Справа у тім, що будь-яку заяву ЄрП або АнтП могли інтерпретувати зі словами «ви спочатку між собою знайдіть мир, а потім лізьте до інших церков зі своєю думкою». Тепер же вони показали позицію на об’єднання Церков, на потребу у церковному мирі, до котрого вони готові робити конкретні кроки. Справа у тім, що обидві ситуації, котрі обговорювались, – це ситуації, пов’язані зі спробою розколоти Церкву (спроба розколоти АнтП також існує – про це писав ряд ЗМІ). Тому дана зустріч, на мій погляд, – це створення певної «коаліції єдності Церкви».

Це абсолютно протилежна лінія щодо того, що коїть КонстП, котрий руйнує церковну єдність на догоду особистим амбіціям та корисливим намірам. Думаю, що після того, як утворився основний вузол древніх Церков, кіпріоти запропонують свій острів у якості переговорного майданчика для інших питань, і будуть проводити вже зустрічі з представниками інших Церков з українського питання.

З особистого: один з митрополитів, котрі прибули у складі делегації на острів та брали участь у зустрічі, раніше під час дружньої бесіди (ми зустрічались десь три місяці тому в нього у митрополії під час одного із заходів), мені прямо казав, що якщо справа дійде до створення загальноцерковного обговорення, то все це закінчиться засудженням дій Варфоломія, і тому КонстП всіляко цьому противиться.

Схожі публікації